PATENT
WYNALAZKI ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Klasyczne ogrzewanie podłogowe wykorzystujące w celu podgrzania grzałkę oporową ( drut oporowy ). Ma ono bardzo wiele nader istotnych wad. Takie grzałki niestety wyjątkowo często się psują. W takiej sytuacji musimy praktycznie zrywać podłogę, najgorzej gdy mamy położoną terakotę. To wszystko generuje koszta i zniechęca do powtórnego zastosowania tego typu ogrzewania. Pozostawiamy zatem to wszystko w spokoju i nie naprawiamy.

 

Gdybyśmy jednak zastosowali nie grzałkę, a zwykłe metalowe rurki w których przepływałoby ogrzane powietrze, to problemu już by nie było. Nawet gdyby któraś z rurek stałby się nieszczelną, to powietrze mogłoby wydostawać się tym otworkiem na zewnątrz, jednak całość wciąż byłaby sprawną. Napisałem, iż powietrze mogłoby się wydostawać przez dziurkę ale wcale tak nie musi być. Zalanie takich rurek cementem powoduje, że jeżeli rurka będzie nieszczelna to sam cement nie przepuści powietrza i wszystko będzie pracować. Należy nadmienić iż tam nie będzie ciśnienia a tylko wymuszony obieg powietrza. Gdybyśmy zastosowali obieg wody to w przypadku awarii zalalibyśmy pomieszczenie, zatem najlepsze jest powietrze.

 

Grzałki generujące ciepło będą umieszczone poza podłogą, w szczelnych, otulonych warstwą materiału izolującego termicznie obudowach. To wygłuszy całkowicie również dźwięk wentylatorów. Rysunki wyjaśnią nam w czym rzecz.

 OGRZEWANIE PODŁOGOWE

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Rurki można wyposażyć w radiatory, które będą dodatkowo odbierały od nich ciepło.

Na to wszystko można nałożyć jeszcze cienką blachę aluminiową, która ułatwi ogrzewanie i będzie dodatkowo częściowo ekranować pomieszczenie.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Pomysł jest ciekawy, jednak nie bardzo nowatorski. Takie sposoby ogrzewania znane są od dawna. Proszę mi wierzyć warto z tego skorzystać.

 

Szczególnie przydatne jest to do ogrzewania chodnika przed domkiem. Instalacja grzewcza chodnikowa wyjątkowo mocno narażona jest na awarię.

Tu szczególnie warto skorzystać z podobnego rozwiązania. Poniżej seria rysunków obrazująca jak to miej więcej powinno wyglądać.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

REDAGUJĄCY STRONĘ  IRENESZ BORYCKI